Domů / FIT / Bosá noha / Bolí nohy, bolí? Zkuste to naboso, nebo v botách barefoot
Energie života

Bolí nohy, bolí? Zkuste to naboso, nebo v botách barefoot

V čem je asi problém, když vás věčně bolí nohy? Nebude to tím, že se tlačíte v botách? Odmalička, každý den. Mrzačíme se a vůbec nám nedochází, že stačí málo. Prostě se zout a už se neobout. A když, tak do bosých bot. Prý kdo je zkusil, jiné už na nohy nevzal…

Když to nejde naboso, lidé to řeší obuví barefoot. Co to znamená?

Běžná bota má tři prvky, které nohu poškozují: odpružená pata, tuhá tedy neflexibilní podrážka, tvarování bot do špičky, nebo tzv. přizvednuté prsty. Všechny tyto vlastnosti ovlivňují nohu do té míry, že neplní svou přirozenou funkci – nemá tu možnost. Bota rozhodně nemá být určena chodidlům nějak pomáhat, podporovat je, omezovat, natož je jakkoli deformovat, což se při nošení běžné obuvi velice často děje. Dá se říct, že od dob, kdy lidé boty začali nosit, s mini mají problém. Oproti těmto vlastnostem je barefoot široká, bez podpatku, měkká a má prsty na zemi.

„Léta jsem hájil Nike Air Max, ale pořád mě bolely achilovky. Nevěřil jsem, ale tyhle boty mi pomohly! Jsou super a hlavně dobře vypadají! Kdokoli potřebuje dobrou botu na celodenní chození, tam doporučuji!“ To tvrdí o botách VIVOBAREFOOT Ra Brown (na snímku dole) Otta Kovařík a pozor, není to reklama.

vivobarefoot

Vivibarefoot má širokou nabídku pánské, dámské i dětské bosé obuvi zde.

„Chůze v klasické konvenční obuvi chodidlům neumožňuje vnímat terén. Chodidlo navíc ztrácí svou pružnost, protože se přizpůsobuje botě. Výsledkem mohou být potíže s vybočenými palci, nepřirozeně zvednutými prsty na nohou či problémy s klenbou. I svaly a šlachy se takto postupem let oslabují. Je to dlouhý proces, jehož následků si všimneme, až když nám začne působit akutní potíže. Pevná obuv rovněž narušuje kontrolu pohybu. Naopak barefoot obuv aktivuje správné a přirozené držení těla, poskytuje noze dostatek volnosti a tím i přirozenosti ve všech směrech pohybu,“ vysvětluje sandály Filip vystavěl, tvůrce sandálů Pathik.

pathik

Sandály Pathik, více zde.

„Používám lokální kůži, lokální len a bavlněná plátna. Raznice mi vyrobila česká soustružnická firma. Dlouhé zahnuté šidlo mi vyrobil český kovář. Peníze které dostávám za mé výrobky putují opět k českým řemeslníkům a pracujícím lidem. Zůstávají v České republice a kolují zde zpátky k vám. Když nakoupíte v obchodních řetězcích nebo přímo ze zahraničí, dáváte peníze ven, pryč. A ty už se do našich kapes nevrátí.“ Tolik David Šuška. Moudré, že? Jeho na míru ručně vytvořené barefoot sandály Huarache, inspirované Mexickým kmenem Tarahumara, můžete nakoupit zde.

huarache

Sandály Huarache.

Máte ještě chvíli? Tohle je hezké povídání…

Web nebo e-shop?

Čtěte také

Neuvěřitelných 75 kilometrů naboso – jak to mohlo dopadnout?

Vyšlápli si z Prahy do Prčic. A celých 75 kilometrů ušli naboso, to znamená opravdu bez bot! Bratři Lukáš …