NOVINKY
Domů / BIO / Zdraví & Krása / Chcete získat ztracenou rovnováhu? Vypněte počítač a jděte prostě ven
Energie života

Chcete získat ztracenou rovnováhu? Vypněte počítač a jděte prostě ven

Nejen pohyb v přírodě nám skýtá pocit štěstí. Dokonce i když si jednoduše sebe sama představíte venku nebo si vzpomenete na předchozí výlety do přírody, zvýší se vám hladina serotoninu. Ten zlepšuje náladu, zmenšuje vyčerpání a má vliv na celkové zdraví.

V samostatné studii vedené univerzitou v Rochesteru výzkumníci testovali účinky přírody na 537 vysokoškoláků v reálných i imaginárních situacích.

Jeden experiment zahrnoval studenty, kteří chodili na 15 minutovou procházku po vnitřních chodbách nebo ven po silnici podél řeky lemované stromy. Druhý experiment se skládal ze studentů zkoumajících fotografie budov nebo krajiny, zatímco třetí experiment žádal od studentů, aby si představili sami sebe v různých scénách včetně takových, kde jsou uvnitř nebo venku, aktivní a neaktivní a s jinými lidmi, nebo sami.

V poslední části experimentu se u studentů zaznamenávala hladina nálady a energie v deníkových záznamech. Přišlo se na to, že jedinci, kteří strávili čas venku, nebo si prostě představovali sami sebe v přírodě, pociťovali jasně vyšší hladinu energie a zvýšené pocity štěstí.

Studie navíc ukazují, že lidé, kteří se zdržují v přírodě, jsou velkorysejší a laskavější než ti, kteří jsou neustále obklopeni městským životem.

Jiná studie odhalila, že 70 procent dospělých má zkušenosti s „digitální únavou očí“, což pramení z nadměrného trávení času u televize, tabletu, počítači nebo mobilu. Protože během upřeného dívání na digitální obrazovky se potlačuje mrkání, oko se stává suchým, dostavuje se rozmazané vidění, únava, napětí v krku a ramenou… Technologie často lidem nahrazuje reálný život a pohyb v přírodě a namáhání očí je jen posledním negativním účinkem na lidské zdraví.

Vědci věří, že kvůli našemu vrozenému spojení s jinými živými bytostmi je extrémně důležité začlenit přírodní prvky do našeho městského prostředí. Když to nejde jinak, zkuste doma pěstovat alespoň pokojové rostliny. 

Zdroj: vitarian.sk

Web nebo e-shop?

Čtěte také

Uzavřeny hranice na Slovensku

Coronavirus Od pátku 13.3.2020 jsou uzavřeny též hranice na moravsko – slovenském pomezí. Na území …