Domů / FIT / Bosá noha / Jen ty a tvé kroky
Energie života

Jen ty a tvé kroky

Dobrý den, přátelé, návštěvníci těchto krásných stránek.

Jsem jen příležitostná přispěvovatelka tohoto webu – jinak je mým domovem blog Janči chutná. Dnes jsem se ale rozhodla s vámi sdílet krátké zamyšlení.

Jsme v kontaktu sami se sebou? Chceme někdy naslouchat i sami sobě, cítit své srdce, jak tluče a touží? Přejeme si během našeho života poznávat i tajemství vlastní duše? Tak rádi se otevíráme vnějšímu světu, okolí, blízkým lidem. Usilujeme o kvalitní vztahy, o naplněný život. Ale chceme-li žít opravdu plně, chceme-li ve vztazích s druhými lidmi doopravdy být a vstoupit k nim celiství – pak bychom se měli občas sami projít.


Chodíte někdy sami na procházku?

Žijeme dnes ve velkém shonu a často i neklidu. Den co den jsme zahlceni zvuky, slovy, konverzacemi hlubšími i povrchními, povinnostmi, prací nebo školou. Sami nebýváme příliš často, a když sami jsme, raději samotu a ticho přehlušíme zapnutím internetu, hudbou nebo knížkou. Rádi jsme ve společnosti svých blízkých, rodiny a přátel – nezapomínáme ale na někoho?

P1000490

Nejsme moc zvyklí a někdy se i bojíme být sami se sebou. Nechce se nám vstoupit do ticha, protože jsme nejistí z toho, co se v něm z našich vlastních hlubin vynoří. Čím déle žijeme vzdáleni sami od sebe, tím víc se bojíme pohlédnout sami sobě do tváře. Není lehké vypnout všechen ten hluk všedního dne a napojit se na přítomnost. Jenže jedině v ní a v tichu se můžeme setkat sami se sebou. Zjistit, kdo tam uvnitř vlastně jsme. Objevit, kam jdeme a jestli je to opravdu to, po čem toužíme.

Naučit se přebývat sami se sebou v tichu nám umožní žít mnohem autentičtější život a posílí naše vztahy s druhými. K tomu, abychom se mohli skutečně přiblížit svým blízkým a žít opravdově svůj život i všechny starosti všedních dnů, je třeba se občas vzdálit. Potom budeme moci přijít mnohem blíž.

Proto se zhluboka nadechněte a vydechněte, obujte boty (nebo vyražte bez nich) a na hodinu se běžte sami projít. Vydejte se po cestě, po které jste možná ještě nešli. Jděte tam, kde nejezdí auta, kde rostou stromy a voní letní tráva. Jděte a nechte všechno dění za sebou. Opusťte seznamy svých úkolů, virtuální svět internetu, zkuste nechat mobil doma. Vnímejte jen zvuk vašich kroků, kontakt nohou se zemí, šustění trávy a vůni přítomné chvíle. Nechejte na pár chvil odejít vše, čím se v mysli běžně zabýváte. Zkuste jen být.

A pak… Zaposlouchejte se pozorně! Uslyšíte sami sebe.

Přeji vám, ať je to setkání radostné a obohacující – ať je to setkání, které budete chtít prožívat častěji.

Web nebo e-shop?

Čtěte také

Neuvěřitelných 75 kilometrů naboso – jak to mohlo dopadnout?

Vyšlápli si z Prahy do Prčic. A celých 75 kilometrů ušli naboso, to znamená opravdu bez bot! Bratři Lukáš …