Domů / EKO / Likvidují vám úrodu slimáci? Pomozte si vydlabaným melounem, odzkoušeno!
Energie života

Likvidují vám úrodu slimáci? Pomozte si vydlabaným melounem, odzkoušeno!

Právě vrcholí období jejich rozmnožování. A deštivé počasí jim naprosto vyhovuje. Je proto nejvyšší čas s tím něco udělat…

Patrně víte, že slimáci jsou hermafroditi, čili mohou oplodnit jeden druhého a vajíčka pak kladou oba (jinými slovy, oba jsou otcové i matky). Jeden slimák přitom může naklást přes 200 vajíček, to je cca 500 za oba. Stačí dva takové zamilované páry a máte tisícovku mladých. Možná se to na první pohled nezdá, ale na vaší zahradě jich mohou být stovky. Za příznivé teploty se první mladí líhnou už za měsíc, tak si spočítejte, o kolik víc potíží si způsobíte, když neuděláte nic.

Plzák španělský do naší přírody nepatří. Je to zavlečený druh a nemá proto v našich krajích dost přirozených nepřátel. Můžete se spoléhat na ježky – jsou sice našimi spojenci, ale jejich zásluhy v tomto nerovném boji budou minimální –, nebo si můžete pořídit běžce indické (jiným kachnám nechutnají), nebo můžete vzít boj za svou úrodu do vlastních rukou. Jsou to jistě živí tvorové… Je jen na vás, jestli si takříkajíc necháte zničit karmu, nebo úrodu.

1140492901_1d3776a7ea_o

Patrně nejdříve vyzkoušíte babské rady typu kladení zábran, aby se slimáci k úrodě nedostali. Zjistíte, že je to zbytečné. Dostanou se, kam chtějí. Vyzkoušíte biologické zbraně a chemii. A zjistíte, že likvidujete i jiné druhy, což jste v úmyslu rozhodně neměli. Zkusíte je vysbírat a hromadně utopit a zjistíte, že to nejde, že vylezou ze sudu i z potoka. V zoufalství je zkusíte jednoho po druhém posolit. Mnoho jich zlikvidujete, ale zasolíte si půdu.

slimák2

Takže, jak se zbavit slimáků?

Kupte si meloun a rozkrojte ho na dvě půlky. Ty vyjezte a na dno těch půlek nasypte lžičku soli. Slimáci meloun milují, takže když to dáte někam do záhonu mezi jahody, oni si pro dobrotu vylezou a sklouznou dovnitř. Sůl je spolehlivě zahubí. Do minuty.

Je to zaručený a osobně odzkoušený návod, jak se slimáků zbavit. Jsou schopni melounovou slupku zaplnit po okraj. Bohužel jich na jedné zahradě a jejím okolí mohou být stovky i tisíce, takže melounů se asi přejíte. Nicméně úroda, a hlavně ta budoucí, napřesrok, vám zůstane zachována.

Tuto techniku boje můžete podpořit ručním sběrem do petláhve. Na dno stačí nasypat opět lžičku soli a zalít deckou vody. Sbírejte každý den brzy ráno a znovu večer před setměním.

Foto: demandajsolarbob99dervishe – Visual Hunt / CC BY-NC-ND

Web nebo e-shop?

Čtěte také

Dragon Dreaming | proces tvorby udržitelných projektů

Zveme vás na seminář na živo, kde se seznámíte a prakticky si vyzkoušíte proces tvorby a realizace …