Domů / EKO / Video / Směřuje Amerika k občanské válce?
Energie života

Směřuje Amerika k občanské válce?

Před pár staletími udělal jeden náčelník chybné rozhodnutí. Nechal na svém území žít několik desítek přistěhovalců z Evropy. Důsledky byly v příštích staletích pro původní obyvatele katastrofální. Války s bílým mužem a zavlečené nemoci znamenaly miliony mrtvých. A jakkoliv se to zdá nemožné, jejich potomci nesou důsledky ještě dnes – nemluví se o tom, ale severoameričtí indiáni dodnes živoří v rezervacích, kde je kosí hlad, alkohol a drogy. Veškeré území Spojených států bylo původně jejich, teď nemají nic, leda snad vědomí, že nemají budoucnost.

Geolog a ekolog Václav Cílek nedávno v rozhovoru pro Český rozhlas prohlásil, že ve Spojených státech už nejde jen o rasovou segregaci. „Ta by se dala snad překonat dobrou vůlí. Ale problém je v čím dál větším sociálním rozdělení. Ekonomika je jen dalším pokračováním války, a to hlavně proti chudým lidem, kteří se nedokážou bránit velkým korporacím a bankám.“

indi2

Foto: whitewolfpack.com

Cílek trávil nějaký čas u Navahů. „Až když mezi nimi žijete, zjistíte, že indiánům byla ukradena kultura.“ Připomněl, že ještě v 70. letech byly indiánské děti trestány za mluvení domorodým jazykem ve školách. Novým jevem je hromadné chudnutí celých komunit, sídel nebo měst jako Detroit. Takovými komunitami na prahu bídy jsou právě ty indiánské. „Oni sami o sobě hovoří jako o odpadu společnosti, který spíš překáží. Sám jsem si jejich současnou existenci nazval Poslední indiánskou válkou.“ Každá šestá domácnost v New Yorku nemá dost peněz na jídlo, každé čtvrté newyorské dítě hladoví. „Je to mnohem víc rozdělená a taky komplikovanější země, než jsem si kdy myslel. A změna je vidět hlavně v posledních 10 letech. Dokonce si troufnu tvrdit, že země směřuje k občanské válce, k velkému sociálnímu problému,“ říká. Celý rozhovor na webu ČRo.

Indiáni postupně opouštějí svou kulturu i řeč. V rezervacích svým původním jazykem mluví už jen 60 % lidí. Nemají práci, nemají důvod dál rozvíjet své řemeslo. Mají pocit, že vláda na ně dodnes vykonává tlak, aby neměli žádnou vlastní kulturu.

Mnozí se však snaží kulturu zachovat pro budoucí generace. Razí starou indiánskou filozofii: Jako orel připravuje svá mláďata k opuštění hnízda, budou všechny dovednosti a znalosti, které děti potřebují k účasti na životě, předávány dál. Nejdůležitější věc, kterou mohu dát svým dětem, je můj čas. Budu trávit čas s nimi, aby se učili. Jsme strážci dětí pro Stvořitele. Jsou to jeho děti, ne naše. Jsem hrdý na náš rodný jazyk. Budu se ho učit a budu se snažit naučit ho moje děti.

deti

Jednou z mála možností, jak může běžný Američan, indiány nevyjímaje, dostat sebe a svou rodinu z bídy, je nechat se naverbovat do armády a pokud možno se nechat zmrzačit v některém z ozbrojených konfliktů, jimiž USA šíří po světě demokracii.

Zajímá vás téma? Podívejte se na tento mimořádně silný, emotivní dokument o současném životě Dakotů.

Web nebo e-shop?

Čtěte také

Dragon Dreaming | proces tvorby udržitelných projektů

Zveme vás na seminář na živo, kde se seznámíte a prakticky si vyzkoušíte proces tvorby a realizace …