NOVINKY
Domů / BIZ / Třešně plnými hrstmi a zadarmo, jak to má být
Energie života

Třešně plnými hrstmi a zadarmo, jak to má být

Prý až sedmdesát procent nás žije ve městech a většina přitom nakupuje v supermarketech ovoce, které se k nám vozí přes půlku světa. Napadlo vás v té souvislosti někdy, proč je na veřejných prostranstvích ve městech tolik stromů, ale prakticky žádné ovocné? Nebylo by dobré to změnit?

Staré ovocné sady pomalu mizí. Žijeme přece v globálním světě, kdo by se staral, co máme za humny? A vidíte, starají se! Narazil jsem na ně úplně náhodou a hodně se mi to zalíbilo. Parta lidí, kterým není všechno jedno, buduje „mapu ovocných stromů“, ze kterých si lidé můžou zdarma načesat.

Hodně ovocných stromů podél silnic najdeme stále ještě třeba na Lovosicku, především jablka a hrušky. V okolí Třebenic jsou i staré opuštěné sady, kam si můžete vyrazit na meruňky. Mne ale aktuálně zaujala cena třešní: 120 Kč za kilogram. Hlavou mi projela dávno zasutá vzpomínka, jak jsem jako malý chlapec pravidelně o prázdninách u babičky chodíval na lup do sadu a hned potom jsem si vzpomněl, jak jsme se vloni vypravili s dětmi na pěší tůru a na kraji lesa jsme objevili třešně chrupky (tuto šlechtěnou odrůdu by tam asi čekal málokdo) a všude kolem spoustu dalších, hustě obsypaných třešní ptáčnic.

mapa stromu

Protože většina třešní dozrává právě koncem června, a protože internetová mapa Na ovoce mne inspirovala, udělal jsem si dnes dopoledne volno a vydal se ten strom hledat. Nebudu vás napínat. Z desetikilometrového výletu jsem si odnesl jedno miniaturní klíště a po celé levé paži výrazné škrábance od svízele přítuly. Těch cca dvacet zralých plodů, na které jsem dosáhl, jsem spořádal cestou zpátky. Všechny ostatní tam právě dozrávají pro někoho chytřejšího, kdo si s sebou vezme česáček s dlouhou násadou.

Mimochodem: Svízel přítula očišťuje od chorobných látek ledviny, játra, slinivku břišní, slezinu. Kdo má poruchy lymfatických žláz, měl by pít denně čaj. Čaj používaný zevně velmi rychle léčí kožní choroby, rány, vředy, uhrovitost. Teplé umývání rychle léčí zvadlou pokožku tváře. Čerstvě vytlačená šťáva se s úspěchem použije, když jí natíráme nemocná místa pokožky.

strizovice

Strom, na kterém za pár dní dozrají chrupky jsem vám vyznačil křížkem. Je vzrostlý a košatý, starý a prakticky celý porostlý mechem. Ptáčnice v jeho okolí jsou mimo cestu, budete se k nim prodírat vysokou vegetací, ale může to stát za to. Ve Střížovicích odbočte na polní cestu, až dojdete k lesíku. Navede vás do něj úzká stezka, po deseti metrech jste u cíle.

Třešně ptáčnice asi nepoužijete do kompotu, protože značnou část plodu tvoří pecka, ale jsou opravdu sladké a lahodné. Jsou vhodné do džemů a marmelád a dají se z nich vyrábět různé šťávy a likéry.

Mimochodem: Třešně obsahují velké množství vitaminu C, pektiny, lehce stravitelné cukry, vápník, fosfor, železo a další látky nezbytné pro tělo. Mají příznivý vliv na krvetvorbu, pomáhají čistit krev, játra a ledviny. 

Jako všechny plané plody i třešeň ptáčnice dozrává postupně. Dětem vysvětlete, ať trhají jen plody, které mají velmi temně červenou, až skoro černou barvu. Ty červené jsou nezralé a počkají tam na další výletníky.

A možná spolu se mnou zauvažujte, jestli by nebylo dobré se do projektu Na ovoce zapojit. Oni totiž nejen že mapují ovocné stromy, které nikomu nepatří, ale – co je ještě záslužnější – vysazují mladé. A to by mohlo znamenat, že děti našich dětí by mohly jednou ve městech cestou ze školy dostávat vitamíny přímo od přírody. Plnými hrstmi a zadarmo – tak, jak to má být.

Web nebo e-shop?

Čtěte také

Dárek pro Svobodný vysílač CS

Vyhledávač pro Svobodný vysílač CS Svobodný vysílač CS dne 9.2.2019 slaví 5 let svého vzniku. …