Domů / BIO / Mateřství / V Šumperku vám dítě změří až třetí den po porodu, radujte se
Energie života

V Šumperku vám dítě změří až třetí den po porodu, radujte se

Všem maminkám bez rozdílu se příčí, když jim sestra záhy po porodu odebere dítě, aby ho změřila a zvážila. Nikdo nikdy nikomu nevysvětlil, k čemu je takové vážení a měření dobré a proč nesnese odkladu, ale žádná maminka nemá v tu chvíli dost síly, aby trvala na tom, že chce dítě do náruče, protože pro oba, dítě i matku, je to jeden z nejdůležitějších životních okamžiků.

Kdo ví, kdy se po desetiletí kritizované postupy některých porodníků změní, ale přibývají signály, že jednou se tak stane. Porodnice Nemocnice Šumperk nedávno na své facebookové stránce zveřejnila toto oznámení: „Milé nastávající maminky, na základě doporučení ortopedů a neonatologů jsme se rozhodli, že délku novorozence budeme měřit až 3. den po porodu, čímž zabráníme nefyziologickému násilnému natahování dolních končetin ze schoulené polohy plodu v matčině břiše, které je pro novorozence po porodu traumatizující a z ortopedického hlediska nevhodné. Věříme, že budete naše rozhodnutí respektovat a že budete u nás spokojené.“

V civilizovaných zemích na západ od nás jsou podobné praktiky už dávno zcela nemožné a na vážení či měření novorozenců tam nedochází vůbec, natož záhy po porodu. Poškodit dítěti kyčle nemusí být až tak složité. Nicméně maminkám v Šumperku zřejmě nezbývá, než rozhodnutí personálu porodnice respektovat. Ledaže by chtěly protestovat, aby mohly být opravdu spokojené.

 

Web nebo e-shop?

Čtěte také

Konzumní děti – máte je doma? Zbavte se jich!

Všimli jste si? Takřka na všech televizních kanálech dnes běží pořady pro děti jen proto, …