Domů / EKO / Země & My / Velký bílý otec ve Washingtonu zklamal Siouxy, bojovníci se znovu svolávají
Energie života

Velký bílý otec ve Washingtonu zklamal Siouxy, bojovníci se znovu svolávají

Ne, není to zapomenutá stoletá zpráva, je to americká realita dneška. Bojovníci tří set indiánských kmenů opět míří tábora Oceti Sakowin v indiánské rezervaci Standing Rock v Severní Dakotě, aby bránili práva Siouxů. 

Donald Trump jen pár hodin po inauguraci a vzkázal světu, že je víc miliardář, obchodník a investor, než prezident, když jedním z jeho prvních úkonů ve funkci byl podpis pod dokument, kterým prakticky umožnil dostavbu ropovodu DAPL. Trump tak upřednostnil zájmy těžařů a postavil petrodolar nad životy obyvatel a jejich nejzákladnější právo – právo na vodu.

Svým podpisem Trump bezprostředně vyvolal tisícihlavé pouliční protesty ve Washigtonu a Los Angeles (viz videa pod článkem) a donutil Američany oživit stanový tábor v rezervaci Siouxů. Ten stanový tábor, který měl být z rozhodnutí guvernéra násilně vyklizen 5. prosince loňského roku, nakonec však na výkon úředního rozhodnutí nedošlo, když se indiány rozhodly podpořit organizace sdružující tisíce amerických válečných veteránů. Na vzkaz od veteránů, že budou demonstranty bránit vlastními těly, úřady reagovaly pozastavením povolení pro stavbu ropovodu a slibem přezkoumání možných dopadů na životní prostředí.

Psali jsme ZDE.

Takže velký bílý otec ve Washingtonu zklamal. Podle očekávání.

Světové agentury už v prosinci informovaly, že radost indiánů z vítězství nemusí mít dlouhého trvání, protože tehdy ještě budoucí americký prezident Donald Trump je majitelem akcií společnosti Energy Transfer Partners, která projekt realizuje, a vývoj ve prospěch Siouxů by po nástupu do Bílého domu mohl zvrátit během pár hodin. A stalo se.

Siouxové tedy opět čelí bezpráví, kterému se bránili po několik měsíců loňského roku a které se na začátku prosince zdálo být zažehnáno.

Ropovod za 3,8 miliardy dolarů je téměř dokončen, zbývá právě jen úsek, který křižuje zdroje pitné vody zásobující siouxskou rezervaci Standing Rock. Potrubí by samozřejmě mohlo vést jinudy, už proto, že nedotknutelnost území, které Siouxové považují za posvátné, jim zaručují staleté smlouvy, jenže byznys je byznys a pro každého miliardáře je lepší ropa v hrsti, nežli voda na střeše. Trampa nevyjímaje.

Siouxové a bojovníci tří set dalších indiánských kmenů se tedy opět svolávají do Standing Rock. Co bude následovat? Stupňující se protesty, v reakci na to pak nepochybně ozbrojené násilí a policejní brutalita.

Zdroje: nativenewsonline.netstandwithstandingrock.nettwitterocetisakowincamp.orgfacebook

 

Web nebo e-shop?

Čtěte také

Dragon Dreaming | proces tvorby udržitelných projektů

Zveme vás na seminář na živo, kde se seznámíte a prakticky si vyzkoušíte proces tvorby a realizace …