Domů / BIZ / Základní příjem na živobytí je právo každého člověka. Nebo není?
Energie života

Základní příjem na živobytí je právo každého člověka. Nebo není?

Základní nepodmíněný příjem – už jste o něm slyšeli? Je to systém sociálního zabezpečení v podobě pravidelné peněžní dávky vyplácené ve stejné výši bezpodmínečně všem občanům státu. Usiluje se o něj celosvětově a v některých zemích už ho i otestovali. Je to nebezpečný experiment nebo systém, ke kterému lidstvo zákonitě jednou dojde?

Mnozí hodnotí současný systém v České republice i na Slovensku jako parazitický, až skoro otrokářský. Pomohlo by zavedení Základního příjmu? Úřady by z vybraných daní vyplácely určitou sumu nejen nezaměstnaným, tělesně postiženým, důchodcům či uprchlíkům, ale úplně všem.

Když ve Švýcarsku uvažovali o zavedení Základního příjmu, mluvilo se o 2500 francích na osobu měsíčně (61 000 českých korun), tedy přibližně třetině tamní průměrné mzdy. Ve Finsku se dopočítali k sumě 800 eur (21 600 korun) – zhruba čtvrtině tamního průměrného platu.

„Pokud bychom v České republice zrušili všechny sociální dávky a důchody a nahradili je garantovaným příjmem ve stejné výši pro všechny, stačilo by to na šest tisíc korun měsíčně na osobu, což je zhruba polovina průměrného starobního důchodu,“ domnívá se ekonom Deloitte David Marek.

Česká ani slovenská pokladna na rozdávání nemají. Průměrná měsíční mzda v Česku je cca 26 tisíc korun a minimální mzda necelých deset tisíc. Taky vám uniká, proč za stejnou práci berete čtyřikrát nebo i desetkrát míň než je ve vyspělých zemích obvyklé a kam se ztrácejí peníze z vašich daní, když v pokladně nejsou?

Podle zastánců Základního příjmu by jeho zavedení přenastavilo priority lidí. Priority by už nebyly  produktivismus a masová spotřeba, ale naopak udržitelná ekonomika a šetrné zacházení s přírodou a přírodními zdroji. A to zní lákavě.

Podle odpůrců by zavedení Základního příjmu znamenalo jedno jediné: všichni by přestali pracovat!

Podobné absurdní argumenty se ale vyvracejí celkem snadno. Autor psal tento článek bez nároku na honorář. Neplacené jsou i všechny ostatní články v magazínu VOX, veškerá bannerová reklama na jeho stránkách je šířena zdarma, a bezplatně – aniž by to kohokoliv stálo jedinou korunu – vznikl celý VOX i jeho mateřská síť Komuna.cz. Lidi prostě pracují, i když nemusejí. A naopak za současného systému platí, že lidi živoří, přestože pracují a dostávají mzdu. Zavedli jsme pro to v Česku termín „Pracující chudoba“ a je to zatím asi tak všechno, co jsme s tím nebo proti tomu udělali.

Pokud vás téma zajímá, podívejte se na video v úvodu tohoto článku. Myšlenka fungování Základního příjmu je v něm vysvětlena dopodrobna a celkem polopaticky.

Foto: VisualHunt

Web nebo e-shop?

Čtěte také

Dragon Dreaming | proces tvorby udržitelných projektů

Zveme vás na seminář na živo, kde se seznámíte a prakticky si vyzkoušíte proces tvorby a realizace …