NOVINKY
Domů / EKO / Zastřel si svého lva. Nebo slona. A nebo lovce?
Energie života

Zastřel si svého lva. Nebo slona. A nebo lovce?

Keňský prezident Uhuru Kenyatta osobně podpálil hromady zabavených sloních klů o celkové hmotnosti 105 tun. Slyšeli jste o tom? Stalo se to o prvním květnovém víkendu. Kvůli těm klům zahynulo 6000 až 7000 zvířat. Kromě slonoviny lehlo popelem také asi 1,5 tuny rohů pocházejících z ilegálně odlovených nosorožců. Země chce činem dokázat, že boj s pytláky myslí opravdu vážně.

Obchodníci přišli o sloní kly v přepočtu za 2,5 miliardy korun. „Nikdo, opakuji nikdo, nebude obchodovat se slonovinou. Takový obchod znamená rozsudek smrti – smrti našich slonů a zániku našeho národního dědictví,“ poznamenal Kenyatta.

Kena

Hořící slonovina v hodnotě více než sta milionů dolarů za představitelem keňské vlády na videu v originálním znění na stránkách The New York Times zde

Podle odborníků je možné kilogram slonoviny koupit přibližně za tisíc dolarů, tedy asi 24 000 korun. Hodnota rohů z nosorožců je ještě vyšší – podle průzkumu expertů z National Geographic se cena rohoviny pohybuje na úrovni 130 000 dolarů za kilogram, tedy přibližně 3,12 miliónu korun za 1000 gramů suroviny.

Napříč celou Afrikou lovci a pytláci pozabíjeli desítky tisíc slonů. Zní to neuvěřitelně, ale za posledních sto let bylo vybito 95 % sloní populace.

lovci

„To je velmi smutné“, posteskla si letos v březnu česká lovkyně Michaela Fialová, když se rozšířila zpráva o smrti dvou profesionálních lovců v Zimbabwe. Claudio Chiarelli a jeho syn Max (na snímku) byli zastřeleni rangerem v Národním parku Mana Pools, více zde. Ranger je považoval za pytláky. Jaký je však rozdíl mezi pytlákem a lovcem s povolenkou?

Slečna Michaela Fialová se ráda nechává fotit se zastřelenými zvířaty a se zářivým úsměvem propaguje lov africké zvěře ve Spojených státech i u nás doma. Domnívá se, že tak Africe prospívá, protože boháči, kteří si ji jako průvodkyni na lovecké safari najímají, nechávají v zemi obrovské peníze. Jeden ulovený lev totiž obnáší „investici“ až jeden a půl milionu korun, cena za pětidenní lov slonů vyjde kolem milionu. Odměnou je zážitek ze zabíjení a „krásná trofej“ na zdi přijímacího salónu.

slon michaela

Tohoto slona nabízela Michaela Fialová na svém facebookovém profilu slona k „odlovení“ vloni v létě.

michaela
„Lov pro trofeje nebo chcete-li trofejní lov, je lidská záliba, která nemá v živočišné říši obdoby,“ říkají ochránci zvířat. Většina lidí si myslí, že je to záležitost, která už do dnešní doby nepatří. Bohužel ale opak je pravdou a stále víc bohatých lidí mu propadá. Pro dnešní „moderní lovce“ je takový lov zároveň zábavou i adrenalinem.

Trpí Michaela Fialová nějakou formou duševní poruchy, když svojí fotkou s usmrceným lvem popřála svým dvěma stům tisícům fanoušků poněkud cynicky „Veselé vánoce a šťastný nový rok“? Je to možné. Každopádně petici, která má za cíl zákaz pobytu v Africe pro její osobu podepsaly statisíce lidí po celém světě a není nemožné, že úřady jejich přání vyslyší.

„Jednou z největších lží lovců trofejí je pohádka o tom, že svým zabíjením regulují stavy zvířat. Abyste mohli regulovat stavy zvířat, logicky musí být druh, který chcete regulovat, přemnožen. Jak ale chcete regulovat stavy něčeho, co stojí těsně před vyhubením? Tím spíš, když si lovci vybírají největší a nejsilnější jedince daného druhu, kteří mají pro přírodu nenahraditelnou genetickou hodnotu. Kazdy z lovců chce zabíjet co největší jedince, s co největší hřívou, kly, rohy apod. Sbírají trofeje kvůli jejich velikosti, takže každý chce tu největší trofej. Nikdo z nich nechce zakrslého střízlíka bez hřívy nebo s deformovanými rohy.“

Více o důsledcích lovu a praktikách lovců se dozvíte například zde, ale pokud zrovna teď chuť propadnout depresi, nechte si další čtení na později.

A jestli máte někdy pocit, že svět se zbláznil, vězte, že ne. Bylo to tak vždycky. Což nutně neznamená, že to nejde změnit.

Web nebo e-shop?

Čtěte také

David Icke – Coronavirus

Máme pro ně jméno 1%             https://www.youtube.com/watch?v=n4a29QYgXCo&list=PLiQhLeMKygyUNTnELWmzoQnDVWToqmt0i