Domů / BIZ / Zdenka Palátová: Kterak nám Babiš málem zavřel Vrátka
Energie života

Zdenka Palátová: Kterak nám Babiš málem zavřel Vrátka

Zdenka Palátová je pozoruhodná žena. Ač neslyšící, dokázala vybudovat „impérium“, srovnatelné co do počtu „koncernových poboček“ s tím Babišovým. S jedním podstatným rozdílem. Nedělá to pro svůj zisk, ale pro lidi. Její firma Vrátka provozuje v Třebíči kavárnu, pekárnu, tvořivé dílny, květinářství, kořenářství, bazárek, šatnu na místní poliklinice, několik trafik a mani-pedi salónek. A všude zaměstnává postižené, kteří by jinak těžko hledali práci. Teď má ovšem problém: EET!

Vrátka v Třebíči nejen že zaměstnávají postižené, ale dělají radost třeba i pečujícím, pro něž v rámci svých dalších aktivit pořádají různá setkání a dílničky, aby jim pomohli „dobít baterky“. Že vám termín „pečující“ nic neříká? To je skupina lidí, pro mnohé opravdu neviditelná. Pečující jsou dnes těmi, kdo jsou pro stát tou nejvýhodnější alternativou při poskytování služeb pro hendikepované občany v naší společnosti. Dělají to „za hubičku“ a nemají moc sil na další aktivity. Do této skupiny se můžete dostat jednoduše: onemocní vám člen rodiny, stane se v rodině těžký úraz, někdo z vašich rodičů již nezvládne péči o sebe. A stanete se pečujícím.

Na takové odpočinkové a aktivizační činnosti pomáhají vydělávat další provozovny, jako je – tedy byla – trafika na Modřínové ulici. Skončila kvůli EET.

Inzerát: Trafika na Modřínově ulici ukončuje k 30.11.2016 svůj provoz. Zájemci, kteří by rádi odkoupili tento stánek mohou kontaktovat Michala Šmýda tel: 777 010 226. Cena dohodou. 

trafika

„Třeba mu dojde, kolika lidem ztížil či dokonce zničil život.“

My nekončíme kvůli EET, ale kvůli nákladům spojeným s nimi a taky kvůli tomu, že někteří naši zaměstnanci prostě mají problémy s technikou. Umí prodat. Zapsat tržbu do sešitu. Na provozovnách, kde jsou zaměstnanci kasy schopni zvládnout, tam je všude máme. Kdo chodíte do Kavárny Vrátka v židovské čtvrti, do Krámku pod věží či do Trafiky PLUS na Bráfově třídě, víte že píšu pravdu. A markujeme všechno. Zavedení EET je pro nás prostě náklad navíc – trafika – připojení – kasa, měsíční platby a hlavně nutnost většího dozoru této malé provozovny. To také stojí další peníze. I účetní bude mít s tímto provozem více práce. A i když pan Babiš mluví o daňové slevě, tak to je jen vábnička pro závistivé jedince. My žádnou z těch částek neodečteme z daní! Tento „byznys“ je tak málo ziskový, že prostě daně neplatíme. Není tedy co snižovat! Tuto trafiku jsme doposud provozovali i díky tomu, že máme podobných provozoven více. A tak zisk z jiné pokryl ztrátu zde. Jenže od března dojde k zavedení EET všude a to co pro nás byl zisk, to schlamstne provoz a přidružené režie EET.

Zavřeli jsme tedy trafiku již nyní, zaměstnanci si vyberou zbytek dovolené a od nového roku jim nebudou prodlouženy pracovní smlouvy. Protože v podobných provozovnách pracují hendikepovaní lidé, kteří mají problém najíst si práci na zkrácený úvazek, dojde určitě k tomu, že skončí nejdříve v evidenci Úřadu práce a poté jim bude stát vyplácet sociální dávky. Stát na to bude mít, vybere to přeci od jiných!

Zvláště pro mne je tato situace jednou z těch, které, jak se lidově říká „mi rvou srdce z těla“. Vrátka v roce 2008 zahájila svoji činnost, neměla tedy ještě žádný vlastní majetek, trafiku jsme otevřeli od 1.11.2008 a tuto trafiku jsem pro rozjezd koupila z osobních úspor. Tenkrát mne stála 38 000 korun. Díky tomu vznikla 3 pracovní místa na 0,5 úvazku, protože trafika byla otevřená od 5 do 17 hodin od pondělí do pátku. Tato pracovní místa nyní zaniknou a už se nikdy neobnoví. Lidé, kteří v ní pracovali, byli nejen zaměstnanci spolku, ale i lidmi, kde jsem si ke každému z nich vytvořila úzký osobní vztah.

Navíc se musím sama v sobě vyrovnat s tím, že podobnou situaci budeme ve spolku řešit za dva měsíce znovu. Stejně je totiž ohrožen i Bazárek u zebry. Ano, ten malý obchůdek, kam nosíte přebytečné oblečení z vašich skříní a my je prodáváme za 5 za 10 či za 20 a někdy taky jen za 1. Tento obchod, který je vlastně tréninkovým pracovištěm i pro lidi s mentálním postižením, bude muset zavést EET od 1. 3. 2017.

Opravdu potřebuje pan Babiš vědět, kolik prodáme starých triček, bot a tepláků? Opravdu nás musí trestat za to, že i my, hendikepovaní, chceme chodit do práce a tím i mezi lidi a že chceme žít v rámci svého omezení, normální život?

Pozvu pana Babiše, aby se přijel podívat na to, jaké byznysy máme u nás v republice. Aby pochopil, že ne vše se dá přepočítávat pouze na peníze. Třeba mu dojde, kolika lidem ztížil či dokonce zničil život.

Co si na sebe nevydělá, nemá smysl provozovat – jako bych ho slyšela! Takže se ptám: Co s těmi lidmi, co si na sebe sami nevydělají?

Foto: Rudolf JedličkaVrátka z.s.

__

PS.: Vrátka jsou vděčni všem sponzorům – malým i velkým dárcům – jak za podporu finanční, tak i za podporu materiální. Nejnovější provoz pekárny a kavárny podpořily spolu s nadací Via také ČSOB a nejvíc nás těší podpora českých firem jakými byli nábytkáři TON, Stima Pelhřimov nebo výrobci obkladů Top teramo. Uvítáme jakoukoliv pomoc, protože našich dalších 8 provozoven 35 zaměstnanců to nevzdává!

Web nebo e-shop?

Čtěte také

Dragon Dreaming | proces tvorby udržitelných projektů

Zveme vás na seminář na živo, kde se seznámíte a prakticky si vyzkoušíte proces tvorby a realizace …